معرفی سامانه نماد مجازی 

سامانه يادگيري الكترونيكي دانشگاه
(DLN) درسال 1386 راه اندازی شد كه مي توان گفت يكي از قدرتمندترين و در عين حال ساده ترين (user friend) سامانه هاي آموزش از راه دور كشور بود،درسال 1391با تلاش دانشکده مجازی نسخه دوم این سامانه با عنوان سامانه نماد مجازی (نرم افزار مدیریت آموزشی دانشکده مجازی) با دو هدف کاربری کمک آموزشی در سطح دانشگاه علوم پزشکی تهران و راه اندازی رشته های مجازی و دوره های کوتاه مدت مجازی  راه اندازی گردید . در بخش کمک آموزشی  با برقراری ارتباط با سیستم سما، شرایطی فراهم شده که کلیه دروس ارائه شده در هر نیمسال، در سامانه نماد مجازی مشاهده شود تا حيطه فعاليت اين سامانه به كليه گروه هاي آموزشي دانشگاه گسترش یابد. بديهي است بدين ترتيب با بهره گيري از مزاياي هر دو سيستم آموزش حضوري و الكترونيكی (آموزش الکترونیکی ترکیبی) كيفيت و كارايي برنامه آموزشي بالا خواهد رفت .

در بخش راه اندازی رشته ها نیز، کلیه رشته ها و دوره های مجازی این دانشکده با استفاده از امکانات این سامانه قابل هدایت و اجرا می باشند .

سامانه نماد مجازی به ارائه دروس به صورت برخط (online) می پردازد و محتوای الکترونیک با فرمت های گوناگون در سیستم ایجاد شده و برای استفاده در اختیار دانشجویان قرار می گیرد .
سامانه نماد مجازی مجموعه ای از ابزارهای مدیریتی و آموزشی است که در کنار هم ارائه مکانیزه مباحث آموزشی را امکان پذیر می سازد . این سیستم نرم افزار آموزش الکترونیک یا نرم افزار آموزش مجازی  نیز نامیده می شود .


ماژول های سیستم

  • موارد جدید: تکلیف ، آزمون و پیام های جدید در بخش موارد جدید اطلاع رسانی می گردد،لذا دانشجو می تواند بدون ورود به درس های مختلف از موارد جدید بارگزاری شده و یا مواردی که به آنها توجه نکرده است اطلاع یابد.

 

  • رویدادهای یک ماه آینده: آزمون هاو تکالیفی که مهلت آنها در بازه زمانی یک ماه آینده می باشد در این بخش نمایش داده می شود.

 

  • یادداشت: امکان ایجاد یادداشت به تفکیک موضوع، ایجاد یادداشت در حین مطالعه آنلاین درس که به دانشجو کمک میکند در پایان دوره نکاتی که قبلا یادداشت کرده است را مرور نماید.

 

  • تقویم: روزهای رنگی در تقویم شخصی هر فرد موارد آموزشی وی را گوشزد خواهد نمود  (پایان مهلت تکالیف ، زمان آزمون و ....).

 

  • تکالیف: امکان تعریف تکالیف در بازه زمانی معین، بازخورد متنی به دانشجو، پیوست کردن فایل هم از جانب استاد و هم ازجانب دانشجو ،نمره دهی، غیرفعال شدن تکلیف پس از مهلت تعیین شده، امکان اطلاع رسانی تکلیف جدید به دانشجو.

 

  • آزمون: پشتیبانی از ایجاد انواع سوالات (تک انتخابی، چند انتخابی، ارتباطی، ترتیبی، جای خالی، تشریحی)، ایجاد مخزن سوالات و گروه بندی آنها، امکان بازخورد تشریحی سوالات به دانشجو، ایجاد انواعی از آزمون ها(همزمان – غیرهمزمان اما محدود به بازه زمانی خاص)، اطلاع رسانی آزمون به دانشجو.

 

  • کلاس مجازی: مطابق تقویم آموزشی، استاد و دانشجویان در زمان های معین درکلاس مجازی آنلاین حاضر شده و استاد به ارائه درس و پرسش و پاسخ با دانشجویان می پردازد .

 

  • مباحثه: در این انجمن ها دانشجویان در رابطه با موضوعات تعیین شده توسط استاد به تبادل نظر می پردازند. اساتید بر تبادل اطلاعات و نظر ها نظارت داشته و دانشجویان را راهنمایی می نمایند .

 

  • پیام: به کمک این ماژول اساتید می توانند برای تمام دانشجویان یا گروهی از ایشان و یا همکاران خود پیام ارسال نموده و در مقابل دانشجویان می توانند از طریق سیستم آموزش الکترونیک به دریافت مشاوره و راهنمایی از اساتید بپردازند .